Репертоар:

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска заедно со амбасадорот на САД Џес Бејли и директорката на... Прочитај повеќе

Театарот „Војдан Чернодрински“ од Прилеп со претставата „Хамлет од Горно Дупени“ во режија на Кирил Петрески... Прочитај повеќе

Тековен репертоар на киното Синеплекс до 29 јуни...

Тековен репертоар на кино Милениум до 29 јуни...

Вечерва, 24 јуни во 19.30 часот во галеријата на ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп ќе се отвори изложбата „Момент“... Прочитај повеќе

Вечерва, 24 јуни, во просториите на КИЦ, Салон 1, со почеток во 21:00 часот ќе биде отворена изложбата „Фемина 8... Прочитај повеќе

Организацијата „Слоу Фуд“, првпат во Македонија, ја организира манифестацијата „Тера Мадре Македонија“...

Вечеравечер, во НУЦК „Антон Панов“ - Струмица почна ревија на руски воени филмови по повод 75-годишнината од... Прочитај повеќе

Од 24 до 26 јуни во српскиот град Лесковац по 18-ти пат ќе се одржи Балканската смотра на млади стрип-автори... Прочитај повеќе

Со музичко ­ сценскиот перформанс на култниот битолски бенд „Фолтин“ кои подготвија музичка програма инспирирана... Прочитај повеќе

Општество

Организацијата „Слоу Фуд“, првпат во Македонија, ја организира... Прочитај повеќе

06/24/2016 - 08:07

По тешко и долго боледување, почина... Прочитај повеќе

06/10/2016 - 12:14

Вчеравечер, во хотелот Буши Резорт и Спа се оддржа панел дискусијата на... Прочитај повеќе

06/08/2016 - 11:10
Култура и наука

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска заедно со амбасадорот... Прочитај повеќе

06/24/2016 - 08:34

Амбасадата на Франција во Скопје, регионот Нормандија и Францускиот... Прочитај повеќе

06/23/2016 - 08:17

„Македонско село“ е комплекс изграден во традиционален дух на македонската... Прочитај повеќе

06/22/2016 - 22:45
Уметност

Вечерва, 24 јуни, во просториите на КИЦ, Салон 1, со почеток во 21:00 часот ќе биде отворена изложбата „Фемина 8-II“, во организација на... Прочитај повеќе

Музика

Вечерва, 22 јуни, во Македонската опера и балетво рамки на „Скопско лето 2016“ концерт со наслов „Хиџаз 2“ ќе одржи Џенгиз Ибрахим на... Прочитај повеќе

Урбана култура

Британската музичка легенда Goldie (Голди), еден од зачетниците на драмендбејс музиката, воедно и автор на еден од 50 највлијателни албуми во... Прочитај повеќе

Има повеќе игри, кои се интересни за децата, но и такви кои се подеднакво корисни...