Репертоар:

Петтото издание на Недела на дизајн во Скопје (Skopje design week) ќе се одржи од 26 до 29 ноември, годинава на... Прочитај повеќе

Филм „Трето полувреме“ на режисерот Дарко Митревски вечерва, 25 ноември, ќе го отвори четвртото Биенале на... Прочитај повеќе

На местото на древната престолнина во северниот дел на делтата на Нил, археолози пронајдоа „џиновска ограда“... Прочитај повеќе

Професионалниот мешан хор „Про Арс“ вечерва, 25 ноември, ќе одржи концерт во Меморијалниот центар на холокаустот... Прочитај повеќе

Симон Трпчески, вчеравечер, 24 ноември, со соло рецитал со програма од Шопен гостуваше во престижната лондонска... Прочитај повеќе

Во ексклузивното интервју кое го имавме со Иван Поповски, зборуваме за многу теми поврзани со театарот, а... Прочитај повеќе

Во Кинотеката на Македонија од 25 до 28 ноември ќе биде прикажан филмскиот циклус „Недела на современ јапонски... Прочитај повеќе

Во Воениот музеј во Стокхолм, денеска, 25 ноември, ќе биде отворена изложба „Македонија во Првата светска војна... Прочитај повеќе

Делата треба да бидат изработени од минимум 10 парчиња амбалажен отпад (од ист или различен тип амбалажа) и да... Прочитај повеќе

Вечерва, 25 ноември во „Концепт 37“ со почеток во 20 часот ќе се одржи промоција на новата книга „Narro ergo sum... Прочитај повеќе

Општество

Делата треба да бидат изработени од минимум 10 парчиња амбалажен отпад (од... Прочитај повеќе

11/25/2015 - 08:13

Во ОУ „Лазо Ангеловски“ во општина Аеродром беше промовиран Готвач за... Прочитај повеќе

11/19/2015 - 08:55

Студентската организација Борд на Европски студенти по технологија - БЕСТ... Прочитај повеќе

11/18/2015 - 08:29
Култура и наука

Денеска, 24-ти ноември, во Скопје ќе се одржи Форум на тема „Заштитата на... Прочитај повеќе

11/24/2015 - 08:57

Дваесет нови наслови од едицијата „Врвови на светската филозофија,... Прочитај повеќе

11/22/2015 - 18:47

Уметникот Јане Чаловски ќе учествува на конференцијата „Наопаку - Критичко... Прочитај повеќе

11/21/2015 - 08:04
Уметност

Во Воениот музеј во Стокхолм, денеска, 25 ноември, ќе биде отворена изложба „Македонија во Првата светска војна“ која ја подготви Државниот... Прочитај повеќе

Музика

Професионалниот мешан хор „Про Арс“ вечерва, 25 ноември, ќе одржи концерт во Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија...

Урбана култура

„Љубојна“ заедно со виртуозите Влатко Стефановски на гитара, Исмаил Лумановски на кларинет и Џамбо Агушев на труба, на 17 декември во 20.30... Прочитај повеќе

На местото на древната престолнина во северниот дел на делтата на Нил, археолози пронајдоа „џиновска ограда“ стара повеќе од 3500 години...