Репертоар:

Од денеска, 6 до 8 мај ќе се одржат „Денови на филигранство“ во Скопје Сити Мол, каде ќе биде претставен и... Прочитај повеќе

Во Домот на културата во Вевчани КУД „Дримкол“ вчеравечер, 5 мај, го одржа својот традиционален концерт пред... Прочитај повеќе

Здружението “Интеракција плус” од Скопје од 5 мај до 5 јуни 2016 година започнува нова голема акција и кампања... Прочитај повеќе

Во сабота, 7 мај, со почеток во 20 часот, на малата сцена на велешкиот театар „Јордан Хаџи Константинов Џинот“... Прочитај повеќе

Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ на 6 и 7 мај 2016 година го организира вториот „МакеДокс... Прочитај повеќе

Публиката во САД ќе има можност да погледне 34 фотографии и автентични материјали од времето на Втората светска... Прочитај повеќе

Интернационалниот фестивал на монодрама „Битола 2016“ почна со претставата „Животот е прекрасен“ која во чест на... Прочитај повеќе

Oперата „Евгениј Онегин“ според поемата на Александар С. Пушкин, музика на Петар Илич Чајковски и во режија на... Прочитај повеќе

Повеќе од 19 милиони американски туристи минатата година го посетиле Вашингтон, што е за милион повеќе отколку... Прочитај повеќе

Филмот „The General“, кој ќе ја прикажува животната приказна на Џорџ Вашингтон, првиот претседател на САД,... Прочитај повеќе

Општество

Од денеска, 6 до 8 мај ќе се одржат „Денови на филигранство“ во Скопје... Прочитај повеќе

05/06/2016 - 07:40

Здружението “Интеракција плус” од Скопје од 5 мај до 5 јуни 2016 година... Прочитај повеќе

05/06/2016 - 07:20

Во Регионалниот центар за социјални иновации на ФИНКИ во Скопје вечерва, 4... Прочитај повеќе

05/04/2016 - 07:10
Култура и наука

На денешен ден, 4 мај, навршуваат 113 години од убиството на Гоце Делчев... Прочитај повеќе

05/04/2016 - 08:06

Здружението Македонски национален комитет на Меѓународниот совет на... Прочитај повеќе

04/29/2016 - 12:10

Денеска е Велики Четврток, ден кога се фарбаат велигденските јајца...

04/28/2016 - 08:04
Уметност

Публиката во САД ќе има можност да погледне 34 фотографии и автентични материјали од времето на Втората светска војна...

Музика

Во Домот на културата во Вевчани КУД „Дримкол“ вчеравечер, 5 мај, го одржа својот традиционален концерт пред својата најверна публика..

Урбана култура

На денешен ден, 1 мај 1991 година во Македонската радио телевизија почна емитувањето на Музичкото радио - Канал 103...

Повеќе од 19 милиони американски туристи минатата година го посетиле Вашингтон, што е за милион повеќе отколку во 2014 година и претставува... Прочитај повеќе