Репертоар:

Македонскиот поет и преведувач Никола Маџиров е избран за национален уметник за 2016 година...

Денеска (петок, 1 јули) во 20.00 часот, во Универзитетската библиотека „Гоце Делчев“ во Штип ќе биде прмовирана... Прочитај повеќе

Женскот камерен хор Света Злата Мегленска од Скопје, вечерва, 1 јули, од 20.30 часот во киното Мис Стон во рамки... Прочитај повеќе

Воениот оркестар на Армијата на Република Македонија вечер и утревечер (1 и 2 јули) во 19.30 часот ќе одржи... Прочитај повеќе

Денеска, 1 јули (петок) пред платото на „Дом на АРМ“ во рамките на Скопско лето ќе се одржи концерт на класична... Прочитај повеќе

Верица Ковачевска учествува на единаесеттото по ред европско биенале на современи уметности, МАНИФЕСТА, кое се... Прочитај повеќе

Проектот Улични музичари и артисти се одржува по шестти пат во рамките на пролетниот и летен период на повеќе... Прочитај повеќе

Амбасадата на Франција и Францускиот институт во Скопје 17-та година по ред организираат Регионален Летен... Прочитај повеќе

Третото издание на „Гола месечина“ заврши со изведбата на претставата „Нешто пропуштаме“ на домаќините - Театар... Прочитај повеќе

Четврта по ред Програма за соработка во областа на културата, образованието и науката меѓу Република Македонија... Прочитај повеќе

Општество

Поради високиот интерес за модниот дизајн, како и севкупниот пораст и... Прочитај повеќе

06/30/2016 - 11:04

Граѓанската иницијатива На Точак денеска, 29 јуни, го организира... Прочитај повеќе

06/29/2016 - 07:54

Повеќе од 10.000 посетители уживаа во дегустација и презентација на... Прочитај повеќе

06/28/2016 - 09:47
Култура и наука

Амбасадата на Франција и Францускиот институт во Скопје 17-та година по... Прочитај повеќе

07/01/2016 - 08:10

Изложбата претставува своевидна археолошка панорама на дел од нашето... Прочитај повеќе

06/25/2016 - 15:35

Патоказните и информативните табли, заштитните огради за камените тронови... Прочитај повеќе

06/24/2016 - 22:43
Уметност

Верица Ковачевска учествува на единаесеттото по ред европско биенале на современи уметности, МАНИФЕСТА, кое се оддржува од 11-ти јуни до 18-ти... Прочитај повеќе

Музика

Женскот камерен хор Света Злата Мегленска од Скопје, вечерва, 1 јули, од 20.30 часот во киното Мис Стон во рамки на Прилепското културно лето,... Прочитај повеќе

Урбана култура

Македонскиот документарен хип хоп филм „Сложувалка“ во конкуренција од повеќе филмови доби специјална награда за уметничка искреност на... Прочитај повеќе

Најново истражување покажува дека мајките кои остануваат дома и се грижат за децата и домот се посреќни од оние кои работат...