Репертоар:

Џон О’Брајан, познат издавач од САД за Европа и, пред се, за Балканот, е меѓу гостите на четвртиот... Прочитај повеќе

Во галеријата на Домот на културата „Иван Мазов Климе” во Кавадарци вчеравечер, 5 мај, беше отворена изложба на... Прочитај повеќе

Интернационалниот фестивал за монодрама „Битола 2016“ денеска, 6 мај, продолжува со три нови претстави кои ќе ги... Прочитај повеќе

Вечерва, 6 мај, од 19 часот во Младинскиот културен центар (МКЦ) меѓународното е-списание за книжевност и... Прочитај повеќе

Писателката Олга Лалиќ-Кровицка од Полска е добитник на наградата „Книжевна далга“ што ја доделува Здружението „... Прочитај повеќе

Претставата е прва режија на актерот Тони Михајловски, а играат Весна Петрушевска и Игор Џамбазов кој на сцената... Прочитај повеќе

„Кападокија отсликувања“ е насловена изложбата на академскиот сликар Симон Калајџиев која вечерва, 6 мај, ќе... Прочитај повеќе

Од денеска, 6 до 8 мај ќе се одржат „Денови на филигранство“ во Скопје Сити Мол, каде ќе биде претставен и... Прочитај повеќе

Во Домот на културата во Вевчани КУД „Дримкол“ вчеравечер, 5 мај, го одржа својот традиционален концерт пред... Прочитај повеќе

Здружението “Интеракција плус” од Скопје од 5 мај до 5 јуни 2016 година започнува нова голема акција и кампања... Прочитај повеќе

Општество

Од денеска, 6 до 8 мај ќе се одржат „Денови на филигранство“ во Скопје... Прочитај повеќе

05/06/2016 - 07:40

Здружението “Интеракција плус” од Скопје од 5 мај до 5 јуни 2016 година... Прочитај повеќе

05/06/2016 - 07:20

Во Регионалниот центар за социјални иновации на ФИНКИ во Скопје вечерва, 4... Прочитај повеќе

05/04/2016 - 07:10
Култура и наука

На денешен ден, 4 мај, навршуваат 113 години од убиството на Гоце Делчев... Прочитај повеќе

05/04/2016 - 08:06

Здружението Македонски национален комитет на Меѓународниот совет на... Прочитај повеќе

04/29/2016 - 12:10

Денеска е Велики Четврток, ден кога се фарбаат велигденските јајца...

04/28/2016 - 08:04
Уметност

Во галеријата на Домот на културата „Иван Мазов Климе” во Кавадарци вчеравечер, 5 мај, беше отворена изложба на ликовниот уметник Гордана Винчиќ... Прочитај повеќе

Музика

Во Домот на културата во Вевчани КУД „Дримкол“ вчеравечер, 5 мај, го одржа својот традиционален концерт пред својата најверна публика..

Урбана култура

На денешен ден, 1 мај 1991 година во Македонската радио телевизија почна емитувањето на Музичкото радио - Канал 103...

Повеќе од 19 милиони американски туристи минатата година го посетиле Вашингтон, што е за милион повеќе отколку во 2014 година и претставува... Прочитај повеќе