Репертоар:

Во Музејот на македонската борба на 27 мај (среда), со почеток во 19.00 часот, ќе биде промовиран романот „... Прочитај повеќе

Во центарот за култура „Бели мугри“ во Кочани вчеравечер (25-ти мај) беше отворен 51-от Драмски аматерски... Прочитај повеќе

Во општина Пустец, Албанија, вчера, 25-ти мај беше отворена филателистичка изложба „Светите браќа Кирил и... Прочитај повеќе

Во Кавадарци ќе биде отворена заедничка изложба на тројца ликовни уметници Горан Боев, Ива Јосифова и Трајче... Прочитај повеќе

Во Галеријата КО-РА вечерва (26-ти мај) биде отворено 32-то издание на изложбата „ДЛУМ Графика“ – проект на... Прочитај повеќе

Во среда (27-ми мај), во големата сала на НУЦК „Антон Панов“ во Струмица, со почеток во 19.30 часот започнува... Прочитај повеќе

Својата нова „Зик код“ турнеја, легендарната рок група „Ролинг стоунс“ ја почна низ САД со двочасовен концерт во... Прочитај повеќе

Актери од Народниот театар-Битола викендов учествуваа на големо уметничко дефиле и свеченото отворање на... Прочитај повеќе

Две книги за деца и млади од македонски автори се објавени на украински јазик во издание на украинската... Прочитај повеќе

Во Матица ексклузив на денеска (26 мај) во 12 часот ќе се одржи промоција на монографијата „Ташковски - цртежи“... Прочитај повеќе

Општество

Македонско еколошко друштво (МЕД) почнува иницијатива за броење гнезда на... Прочитај повеќе

05/24/2015 - 09:48

На плоштадот „Пела“ денеска (22 мај) се одржа деветтата по ред „Матурска... Прочитај повеќе

05/22/2015 - 19:06

На Плоштадот Филип Втори денеска и утре (21 и 22 мај 2015 година) ќе се... Прочитај повеќе

05/21/2015 - 15:32
Култура и наука

Фестивалската програма годинава беше богата, и во текот на трите... Прочитај повеќе

05/24/2015 - 08:20

Во Крушево денеска (22 мај 2015 година) свечено беше отворена „Влашка соба... Прочитај повеќе

05/22/2015 - 18:04

Република Македонија на 29-та Конференција на националните библиотеки од... Прочитај повеќе

05/22/2015 - 16:09
Уметност

Во општина Пустец, Албанија, вчера, 25-ти мај беше отворена филателистичка изложба „Светите браќа Кирил и Методиј – сесловенски просветители“ во... Прочитај повеќе

Музика

Ансамблот „КонТемпора“ отпатува за Белгија, каде на 26-ти и 27-ми мај ќе одржи концерти со македонска музика во Монс (европскиот град на... Прочитај повеќе

Урбана култура

Вчеравечер (22-ри мај) на Плоштад Македонија во 20 часот беше отворен настанот „Скопски улични музичари со рок свирки“...

Својата нова „Зик код“ турнеја, легендарната рок група „Ролинг стоунс“ ја почна низ САД со двочасовен концерт во Сан Диего...