Репертоар:

Кавадарчанецот Златко Вузевски ќе ја промовира својата збирка вицови на кавадаречки дијалект под наслов “Ѕидот... Прочитај повеќе

Американскиот актер Џони Деп и неговата вереница, актерката Амбер Херд, деновиве треба да се венчаат,... Прочитај повеќе

Секој родител ќе ви каже дека сите свои деца колку и да ги има ги сака исто. Но, дали тоа е навистина можно?

Маестро Симон Трпчески, по вториот одржан концерт во една вечер, што е невообичаено за светските музички сцени,... Прочитај повеќе

Тековен репертоар на Драмски театар - Скопје од 02 фвруари до 07 февруари 2015 година...

Изложбата „Богатството на духот”, со слики на повеќе абориџински уметници од областа Pitjantjatjara... Прочитај повеќе

НУ Турски театар Скопје вечерва (31-ви јануари) на сцената во Театар Комедија ќе ја изведе репризата на... Прочитај повеќе

Во понеделник, втори февруари во 20:00 часот во Галеријата на МКЦ ќе се одржи промоција на збирката поезија „... Прочитај повеќе

Холандскиот композитор Жозеф Ван Вајзем (Jozef Van Wissem) и македонскиот композитор Александар Пејовски на 14-... Прочитај повеќе

Mакедонскиот уметник Горан Алачки, денеска (31-ви јануари) од 13 часот во Македонскиот народен театар ќе приреди... Прочитај повеќе

Општество

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, ректорот на Скопскиот... Прочитај повеќе

01/30/2015 - 15:07

Министерството за културата и Филозофскиот факултет - Скопје ќе потпишат... Прочитај повеќе

01/30/2015 - 07:30

Bo Салата на Советот на Град Скопје денеска (29 јануари, 2015 година)... Прочитај повеќе

01/29/2015 - 15:04
Култура и наука

Националниот ансамбл за народни игри и песни доби монографија насловена „... Прочитај повеќе

01/29/2015 - 14:06

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска денеска ќе се обрати... Прочитај повеќе

01/29/2015 - 08:52

Во Ликовниот салон во Велес во рамките на проектот „Велес – Град на... Прочитај повеќе

01/28/2015 - 09:14
Уметност

Изложбата „Богатството на духот”, со слики на повеќе абориџински уметници од областа Pitjantjatjara Yankunytjatjara, ќе биде отворена вечерва во... Прочитај повеќе

Музика

Маестро Симон Трпчески, по вториот одржан концерт во една вечер, што е невообичаено за светските музички сцени, публиката во Берлинската... Прочитај повеќе

Урбана култура

Холандскиот композитор Жозеф Ван Вајзем (Jozef Van Wissem) и македонскиот композитор Александар Пејовски на 14-ти февруари во МКЦ, Кино Фросина... Прочитај повеќе

Американскиот актер Џони Деп и неговата вереница, актерката Амбер Херд, деновиве треба да се венчаат, пренесуваат американските таблоиди.