Репертоар:

Снимањето на филмот ќе трае до 29 ноември на повеќе локации во Скопје. „Чевли” е краток игран филм со жанровска... Прочитај повеќе

Пијанистката Ана Гацева вечерва, 26 ноември, од 18.30 часот ќе одржи солистички рецитал во концертната сала „... Прочитај повеќе

Лауреат на наградата за најдобра поетска творба „Григор Прличев“ за 2015 година е поемата „Кирил 1830 – Кирил... Прочитај повеќе

Во организација на Фото Сојуз на Македонија и Кинотека на Македонија, во петок, 27 ноември, во 20 часот, во... Прочитај повеќе

Момчило Куфојанакис-виолина и Весна Ангелова-пијано вечерва, 26 ноември ќе одржат концерт во рамки на 16-та... Прочитај повеќе

Во киното Синеплекс премиерно ќе биде прикажан новиот шпионски трилер “Мост на шпионите“, потоа драмата „Сакам... Прочитај повеќе

До крајот на 2015-та година на редовниот репертоар на кино Милениум ќе имате можност да ги проследите филмовите... Прочитај повеќе

Октетот „Прилеп“ вечерва, 26 ноември, од 19. 30 часот ќе одржи целовечерен концерт во ЦК „Марко Цепенков“ во... Прочитај повеќе

Финалната вечер на шестото издание на Меѓународниот фестивал за филмови снимени со мобилен телефон „Мобил... Прочитај повеќе

Во Универзитетската библиотека “Св.Климент Охридски“ во Скопје, денеска, 26 ноември, во 12 часот ќе биде... Прочитај повеќе

Општество

Делата треба да бидат изработени од минимум 10 парчиња амбалажен отпад (од... Прочитај повеќе

11/25/2015 - 08:13

Во ОУ „Лазо Ангеловски“ во општина Аеродром беше промовиран Готвач за... Прочитај повеќе

11/19/2015 - 08:55

Студентската организација Борд на Европски студенти по технологија - БЕСТ... Прочитај повеќе

11/18/2015 - 08:29
Култура и наука

Денеска, 24-ти ноември, во Скопје ќе се одржи Форум на тема „Заштитата на... Прочитај повеќе

11/24/2015 - 08:57

Дваесет нови наслови од едицијата „Врвови на светската филозофија,... Прочитај повеќе

11/22/2015 - 18:47

Уметникот Јане Чаловски ќе учествува на конференцијата „Наопаку - Критичко... Прочитај повеќе

11/21/2015 - 08:04
Уметност

Во организација на Фото Сојуз на Македонија и Кинотека на Македонија, во петок, 27 ноември, во 20 часот, во изложбениот простор на Кинотека, ќе... Прочитај повеќе

Музика

Пијанистката Ана Гацева вечерва, 26 ноември, од 18.30 часот ќе одржи солистички рецитал во концертната сала „Борис Христов” во Софија...

Урбана култура

„Љубојна“ заедно со виртуозите Влатко Стефановски на гитара, Исмаил Лумановски на кларинет и Џамбо Агушев на труба, на 17 декември во 20.30... Прочитај повеќе

На местото на древната престолнина во северниот дел на делтата на Нил, археолози пронајдоа „џиновска ограда“ стара повеќе од 3500 години...