Репертоар:

Во четврток (28-ми мај) во 20 часот во галеријата на НУЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп ќе биде отворена самостојна... Прочитај повеќе

Промоцијата на книгата „Семантиката на предмодернизмот (протомодернизмот) во македонската проза“ од доцент д-р... Прочитај повеќе

Во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“- Скопје ќе се одржи Книжевно пладне по повод 80 години од раѓањето... Прочитај повеќе

Со долги аплаузи вчеравечер во Русија беа испратени актерите од претставата „Без паника“ на Битолскиот театар... Прочитај повеќе

Од денеска до 31 мај под мотото „Еден филм насекаде, сите на Астерфест“ во Струмица ќе се одржи 11-тото издание... Прочитај повеќе

Поетесата Елена Пренџова е добитничка на наградата „Даница Ручигај“ што ја доделува Друштвото на писателите на... Прочитај повеќе

Во Младинскиот културен центар вечерва (27-ми мај) во 21 часот ќе се одржи вечер посветена на рускиот писател... Прочитај повеќе

„Зборигами” е новата збирка поезија на младата авторка Зорица Петкоска која е олицетворение на македонската... Прочитај повеќе

Ансамблот на театарот „Војдан Чернодрински“ од Прилеп со претставата „Буре барут“ од Дејан Дуковски во режија на... Прочитај повеќе

Од 28 мај до 1 јуни во Младинскиот културен центар ќе се одржи 14-то издание на музичкиот фестивал „Оф-фест... Прочитај повеќе

Општество

Македонско еколошко друштво (МЕД) почнува иницијатива за броење гнезда на... Прочитај повеќе

05/24/2015 - 09:48

На плоштадот „Пела“ денеска (22 мај) се одржа деветтата по ред „Матурска... Прочитај повеќе

05/22/2015 - 19:06

На Плоштадот Филип Втори денеска и утре (21 и 22 мај 2015 година) ќе се... Прочитај повеќе

05/21/2015 - 15:32
Култура и наука

Фестивалската програма годинава беше богата, и во текот на трите... Прочитај повеќе

05/24/2015 - 08:20

Во Крушево денеска (22 мај 2015 година) свечено беше отворена „Влашка соба... Прочитај повеќе

05/22/2015 - 18:04

Република Македонија на 29-та Конференција на националните библиотеки од... Прочитај повеќе

05/22/2015 - 16:09
Уметност

Во четврток (28-ми мај) во 20 часот во галеријата на НУЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп ќе биде отворена самостојна изложба на Мирослава Микица... Прочитај повеќе

Музика

Ансамблот „КонТемпора“ отпатува за Белгија, каде на 26-ти и 27-ми мај ќе одржи концерти со македонска музика во Монс (европскиот град на... Прочитај повеќе

Урбана култура

Вчеравечер (22-ри мај) на Плоштад Македонија во 20 часот беше отворен настанот „Скопски улични музичари со рок свирки“...

Својата нова „Зик код“ турнеја, легендарната рок група „Ролинг стоунс“ ја почна низ САД со двочасовен концерт во Сан Диего...