Репертоар:

Документарецот „Америка на Хилари“ освои „Златна малина“ за најлош филм

Наградата „Златна малина“ за најлош филм во 2016 година ја освои документарниот филм „Америка на Хилари: Тајната историја на Демократската партија“ на режисерот Динеш Д’Соуза...

Овој филм и „Бетман против Супермен: Зората на правдата“ на Зак Снајдер го поделија „триумфот“ на овогодинешната церемонија, освојувајќи по четири награди „Златна малина“.

Д’Соуза, конзервативен коментарор и автор на бестселери беше прогласен за најлош актер и најлош режисер. За најлоша женска изведба беше прогласена Беки Тарнер, која ја играше Хилари Клинтон. „Америка на Хилари“ заработи скромни 13 милиони долари во северноамериканскипот бокс офис минатата година.

Четирите „анти оскари“, како што се нарекува „Златната малина“ на „Бетмен против Супермен“ вклучуваат награда за најлошо сценарио и најлоши споредни улоги, меѓу кои е и Бен Афлек.

„Златна малина“ доби и ветеранот Мел Гибсон и покрај тоа што неговата воена драма „Hacksaw Ridge“ е номинирана за шест оскари, вклучувајќи го и Гибсон за режисер.

Наградите „Златна малина“ се основани во 1980 година, а номинациите се доделуваат од жири, во кое влегуваат околу 700 лица, од 46 американски сојузни држави и 19 други држави.

Самата статуетка претставува пластична малина, покриена со златна боја и цена од пет долари.