Репертоар:

Почина легендарниот Чак Бери

Пејачот и гитарист беше познат по хитовите како што се Jonny B. Good, Sweet Little Sixteen...

Рок-енд-рол ѕвездата Чак Бери почина на 90-годишна возраст, соопшти полицијата во Мисури. Тој бил пронајден мртов во својот дом во Мисури.

Пејачот и гитарист беше познат по хитовите како што се Jonny B. Good, Sweet Little Sixteen.

Во 1984 година Чак Бери доби награда Греми за животно дело и беше меѓу првите кои влегоа во Рок-енд-рол куќата на славните во 1986 година.