На ден 30.01.2015 година, (петок), со почеток во 11:00 часот, во хотел Сириус во Струмица, „Мрежата за... Прочитај повеќе

ДВД издание со дигитализираниот филмски опус и книгата „Театарски магии – Мнемопис“ со текстови на доајенот на... Прочитај повеќе

Претстојниот викенд во Скопје ќе се одржи аудиција за главните ликови за првиот долгометражен игран филм на... Прочитај повеќе

Во Ликовниот салон во Велес во рамките на проектот „Велес – Град на културата за 2015 година” вчеравечер (... Прочитај повеќе

Во мултимедијалниот културен центар „Матица ексклузив“ денеска (среда, 28 јануари) ќе биде отворена изложба на... Прочитај повеќе

Во градското кино Милениум премиерно ќе бидат прикажани филмовите „Мортдекаи“ (Mortdecai) и „Астерикс: Град на... Прочитај повеќе

Скопјани по триесет и трети пат масовно ќе возат по скопските улици, како дел од неформалниот велосипедски собир... Прочитај повеќе

Монодрамата „Секс, дрога и рокенрол“ од вечерва (среда, 28 јануари) со почеток во 20.00 часот се става на... Прочитај повеќе

На репертоарот на кино Милениум, неделава која следи љубителите на филмот ќе имаат можност да проследат две нови... Прочитај повеќе

„Филхармонија на кирилица“ е насловот на претстојниот симфониски концерт на Македонската филхармонија, кој ќе се... Прочитај повеќе

Општество

На ден 30.01.2015 година, (петок), со почеток во 11:00 часот, во... Прочитај повеќе

01/28/2015 - 16:49

Скопјани по триесет и трети пат масовно ќе возат по скопските улици, како... Прочитај повеќе

01/28/2015 - 08:29

Како дел од проектот „Интелигентни алатки за креирање политики“ - ФУПОЛ,... Прочитај повеќе

01/27/2015 - 14:33
Култура и наука

Во Ликовниот салон во Велес во рамките на проектот „Велес – Град на... Прочитај повеќе

01/28/2015 - 09:14

Во Македонскиот народен театар вечерва (27 јануари) од 19 часот ќе се... Прочитај повеќе

01/27/2015 - 08:28

Сонце го викаја, оти имало душа, и сега ја има. Оно јади секоја... Прочитај повеќе

01/25/2015 - 22:21
Уметност

Во мултимедијалниот културен центар „Матица ексклузив“ денеска (среда, 28 јануари) ќе биде отворена изложба на слики од академскиот сликар... Прочитај повеќе

Музика

„Филхармонија на кирилица“ е насловот на претстојниот симфониски концерт на Македонската филхармонија, кој ќе се одржи во четврток (29 јануари)... Прочитај повеќе

Урбана култура

Во петок, 23-ти јануари во клубот Капан Ан во Стара Чаршија по повод дестиот роденден на D2 колективот и 25 години од култната drum`n`bass... Прочитај повеќе

„Мис Колумбија“, Паулина Вега победи на овогодишниот избор за „Мис Универзум“, што се одржа вчеравечер (25 јануари) во американскиот град Мајами... Прочитај повеќе